Oszczędzamy czas, redukujemy koszty, zwiększamy Państwa zyski ...

Dziś jest:
22.11.2024
piątek
Wybierz serwis
Nowe produkty i usługi
Strona główna
Informacje biznesowe
Twoja kariera
Giełda pracy
Giełda ogłoszeń
Zapowiedzi
Targi i wystawy
Hotele w Polsce
Konkursy i pokazy
Restauracje w Polsce
Mistrz poleca - Przepisy
Serwis hotelarski
Filmy Gastronomiczne
HACCP
5555 porad
Alkohole
Forum ekspertów
Forum dyskusyjne
Akademia Gastrony
Katalog produktów
Katalog firm
Prezentujemy obiekty
Stowarzyszenia i organizacje
Wydawnictwa branżowe
Katalog firm
Dodaj firmęnew!
Ostatnio dodane firmy
Urządzenia i sprzęt
Smoker
Kaleta Chłodnictwo Prz...
Testo
Winterhalter Polska
Robot - Coupe
Rational
LabelFresh
iPOS
LSI Software
Chef Mate
Artykuły spożywcze
Pizzola
Robvita
Debic
Cukiernia M&K
BOBOQ POLAND
Heinz Polska
Elmak
Baziółka
Frogut
Belfood
Podział branżowy firm
Urządzenia i sprzęt
Profesjonalne zmywarki
Zmywarki do restauracji
Zmywarki do gastronomii
Sprzęt barmański
Wyposażenie gastronomii
Wyposażenie hoteli
Wyposażenie restauracji
Sprzęt gastronomiczny
Urządzenia gastronomiczne
Meble hotelowe
Piece konwekcyjno – parowe
Chemia do restauracji
Odzież i tekstylia
Chemia do gastronomii
Meble nierdzewne
Meble gastronomiczne
Artykuły spożywcze
Sosy i marynaty do gastronomii
Warzywa mrożone do gastronomii
Makarony dla gastronomii
Kawa dla gastronomii
Artykuły cukiernicze
Artykuły piekarnicze
Przyprawy gastronomiczne
Owoce morza
 Pomoc,  Poczta
Serwis hotelarski
Zarobić na wsi

Dokładna liczba gospodarstw agroturystycznych w Polsce nie jest znana. Wszystkie dostępne dane to zaledwie szacunki - mówi Bożena Chwiałkowska, prezes Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej. Ministerstwo Rolnictwa ocenia tę liczbę na kilkanaście tysięcy, według naszych obliczeń jest ich znacznie mniej. Nasza Federacja zrzesza ponad siedem tysięcy podmiotów, z czego około 30 procent to gospodarstwa agroturystyczne, a 70 - obiekty świadczące usługi wypoczynku na wsi.

Polska Federacja Turystyki Wiejskiej prowadzi dobrowolną kategoryzacje obiektów w niej zrzeszonych. System kategoryzacji został opracowany w 1997 roku w ramach programu Tourin II. Dotąd ponad 1300 obiektów poddało się kategoryzacji (oznaczone są one znaczkiem „standard" bądź jednym, dwoma lub trzema „słoneczkami"). Niektóre z obiektów mających trzy słoneczka reprezentują wyższy standard niż hotele trzygwiazdkowe - ocenia Bożena Chwiałkowska. Są bardzo dobrze wyposażone, oferują świetnie przemyślane uslugi dodatkowe, a ich ogromnym atutem jest piękne położenie i doskonałej jakości serwis, o który dbają gospodarze. Są to zazwyczaj interesy rodzinne.

Bożena Chwiałkowska podkreśla, że systematycznie rośnie liczba turystów z zagranicy, którzy chcą wypoczywać na polskiej wsi. To Belgowie, Francuzi, Duńczycy, no i, oczywiście, Niemcy, którzy przyjeżdżają do nas już od wielu lat - wylicza. Na turystce wiejskiej można zarobić, ale trzeba ją robić naprawdę profesjonalnie, a niejako dodatek do prowadzonego gospodarstwa. Kluczowa jest tu długość sezonu turystycznego - w regionach przy zachodniej granicy trwa on niemal od stycznia do grudnia, czyli prawie przez cały rok. W górach, gdzie stawki za nocleg są z reguły niższe niż w innych regionach kraju, sezon trwa krócej. Najkrótszy sezon jest nad morzem i na Kaszubach - w zasadzie w grę wchodzi tu wyłącznie lato i jesień, dla grzybiarzy - dodaje.

Nie tylko z nazwy

Nie tylko obiekty typowo agroturystyczne mają szansę rozwijać się i zarabiać - mówi Elżbieta Wyrwicz, dyrektor Departamentu Turystyki w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej. Podobnego zdania jest Krzysztof Łopaciński, dyrektor Instytutu Turystyki. Oceniamy, że turystyka wiejska ma ogromny potencjał. Coraz więcej osób wyjeżdża na drugi, a nawet trzeci urlop. I to jest szansa dla przedsiębiorców oferujących usługi hotelowe na wsi. Boom na turystykę wiejską, który nastąpił w połowie lat 90., rozbudził ogromne nadzieje na spore zyski z prowadzonej działalności agroturystycznej - mówi. Tymczasem tylko nieliczni są w stanie z tej działalności się utrzymać. Dobre wyniki finansowe mają ci, którzy świadczą usługi agroturystyczne tylko z nazwy, a w rzeczywistości prowadzą pensjonat poza miastem, i to o bardzo wysokim standardzie — podkreśla.

Bożena Chwiałkowska - prezes Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej

Agroturyslyka to ciekawa bardzo różnorodna forma wypoczynku. Nie da się powielić poszczególnych gospodarstw i każde jest specyficzne, Po boomie na tę formę spędzania wolnego czasu, jaki obserwowaliśmy w drugiej połowie lat ?0., nastąpił nieznaczny spadek zainteresowania wyjazdami na wieś, zarówno wśród Polaków, jak i turystów z zagranicy. Próbujemy obecnie porządkować wiedzę na ten temat: jacy są nasi goście, gdzie się najlepiej promować, skąd turyści dowiadują się o obiektach noclegowych. Trzeba jednak pamiętać, że można oferować wyłącznie noclegu. Próbujemy namawiać przedsiębiorców do tworzenia produktów turystycznych. Pojawiają się już wyspecjalizowane obiekty, no przykład gospodarstwa „przyjazne dzieciom" oraz z programami dla myśliwych, wędkarzy, oferujące kursy pieczenia chleba, układania kwiatów czy nawet pozwalające turystom na pracę w polu.


Marzena Cieślik - Departament Rozwoju Obszarów Wiejskich, Agencja Modernizacji i
Restrukturyzacji Rolnictwa

W ramach Projektu Uzupełnienia Sektorowego Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja rolnictwa oraz rozwój obszarów wiejskich" będą wspierane projekty związane z uruchomieniem lub rozwojem działalności dodatkowej w zakresie agroturystyki.

Wyjaśniam, że o agroturystyce mówimy, kiedy w czynnym gospodarstwie rolnym w budynku mieszkalnym znajduje się nie więcej niż pięć pokoi przeznaczonych na wynajem; nie liczy się pomieszczeń wspólnych, takich jak salonik, łazienki, kuchnie, Pomocą finansową mogą zostać objęte, między innymi, koszty:

  • rozbudowy, nadbudowy, przebudowy, remontu istniejących budynków mieszkalnych i gospodarczych na cele agroturystyczne oraz ich wyposażenie;

  • zakupu wyposażenia i sprzętu turystycznego lub rekreacyjnego dla działalności turystycznej, a także zwierząt służących do celów terapeutycznych, sportowych i rekreacyjnych;

  • zakupu maszyn, urządzeń, narzędzi i wyposażenia, zakupu sprzętu komputerowego i oprogramowania;

  • zagospodarowania terenu na potrzeby prowadzenia planowanej działalności w ramach projektu. Maksymalny poziom pomocy finansowej może wynosić 50 proc, kosztów poniesionych przez osobę otwierającą kwaterę agroturystyczną, a maksymalna wysokość pomocy finansowej udzielonej, w ramach działania w okresie realizacji Programu, jednemu beneficjentowi i gospodarstwu rolnemu nie może przekroczyć 100 tys. zł.


Krzysztof Łopaciński zauważa, że większe szansę na spore zyski mają przedsiębiorcy prowadzący pensjonaty czy kwatery turystyczne we wsiach, które można by nazwać „turystycznymi". Ktoś ma wypożyczalnię łódek i kajaków, ktoś inny wypożycza rowery, a jeszcze inny prowadzi restaurację z kuchnią regionalną. Z samego „łóżka" nikt się nie utrzyma, a poza tym nie będzie prowadził wypożyczalni łódek tylko dla czterech swoich pokoi. Obserwujemy, że dobrze sprzedają się oferty agroturystyczne we wsiach, w których jest 7-8 takich gospodarstw.

Coraz więcej turystów z zagranicy

Według szacunków Ministerstwa Rolnictwa w roku 2002 roku z wypoczynku w kwaterach turystycznych skorzystało około miliona turystów. Najlepsze średnioroczne wykorzystanie przygotowanych miejsc noclegowych występuje w kwaterach agroturystycznych o profilu ekologicznym. Gospodarstwa o profilu ekologicznym goszczą najwięcej turystów z zagranicy, zwłaszcza gości z Niemiec, Danii, Holandii.

Jadwiga i Andrzej Kozaczenko
Gospodarstwo Agroturystyczne Kaszëbsko Chëcz w Brodnicy Górnej

Oferujemy pięć pokoi trzy- i czteroosobowych - wszystkie z łazienkami, Na terenie 7 tyś. mkw. mamy boiska - do koszykówki i siatkówki oraz dwa place do grilla, W obrębie naszego siedliska jest też las oraz prywatna plaża, Mamy łódki i kajaki. Turyści przyjeżdżają do nas od 1996 r. Kiedyś usługi noclegowe, które świadczymy, były dodatkiem do gospodarstwa rolnego, dziś uprawiamy rolę, ale w zasadzie po to, by goście mogli zobaczyć, jak wygląda praca na wsi, Turyści chcą przejechać się traktorem, brać udział w żniwach, Gościmy osoby z całej Polski, a sezon trwa praktycznie cały rok, Poddaliśmy się kategoryzacji - otrzymaliśmy jedno słoneczko. Planujemy tę kategorię podwyższyć, ponieważ chcemy promować się za granicą.


Zgodnie z danymi zebranymi przez ośrodki doradztwa rolniczego, w Polsce w roku 2002 było 150 gospodarstw rolnych prowadzących tzw. ekoturystyke, dysponujących 1240 miejscami noclegowymi. Oferta wypoczynku w gospodarstwach prowadzących agroturystykę jest coraz szersza — wyjaśnia Andrzej Sobieszek z Ministerstwa Rol nictwa. Skierowana jest do osób, które chcą spędzać czas w ciszy i spokoju; łowić ryby, uprawiać sporty wodne, chodzić na grzyby, pomagać w pracach polowych i gospodarskich, uczestniczyć w wielu rozrywkach, np. w święcie kwitnącej wiśni, święcie niezapominajki itp., lubią słuchać gawęd i brać udział w regionalnych imprezach. Obecnie coraz częściej na polskiej wsi wypoczywają osoby niepełnosprawne, dzieci specjalnej troski - wiele gospodarstw jest przystosowanych do ich przyjęcia: tworzą szkółki jeździeckie, sale gimnastyczne przeznaczone do rehabilitacji.

Na wieś wyjeżdżają dzieci z zielonych szkół, które niejednokrotnie po raz pierwszy z bliska widzą tu krowę, owcę, kozę. Do gospodarstw agroturystycznych przyjeżdżają ludzie po ciężkich operacjach onkologicznych, tu czeka na nich spokój oraz ciepła domowa atmosfera - wylicza. Jednak wczasy na obszarach wiejskich, w tym agroturystyka i ekoturystyka, to bardzo specyficzna forma wypoczynku, można powiedzieć: dla konesera. Specjaliści od rozwoju obszarów wiejskich, samorządy gmin i sami kwaterodawcy wymieniają następujące bariery w rozwoju agroturystyki:
  • brak dostatecznych środków finansowych w tych gospodarstwach, które powinny podjąć świadczenie usług turystycznych na uruchomienie tej działalności

  • trudny dostęp do kredytów, brak odpowiedniego zabezpieczenia w bankach i poziom oprocentowania

  • dość duży zakres kosztownych adaptacji i remontów,

  • niski poziom infrastruktury niektórych wsi (brak wodociągów, telefonów, zły stan dróg itp.)

  • ciągle niedostatecznie doceniany i wspierany rozwój usług turystycznych przez część samorządów gminnych

  • sezonowość wypoczynku na wsi.

Krzysztof Łopaciński - dyrektor Instytutu Turystyki

Nie możemy mówić o turystyce wiejskiej czy agroturystyce w przypadku regionów o dużym potencjale Turystycznym, takich jak polskie wybrzeże czy Mazury. Najwięcej dobrze prosperujących i nieźle na siebie zarabiających wiosek agroturystycznych, czy mniejszych enklaw, jest na Kaszubach, w Małopolsce, na południu byłego województwa kieleckiego, w województwie rzeszowskim, Ogromnie popularne staja się. natomiast luksusowe pensjonaty na wsi, Ludzie szukają atrakcji, Chcą uczestniczyć w imprezach, wydarzeniach regionalnych, festynach, Tak więc ważne jest, by wioska oferowała również inne atrakcje, niż tylko woda, las, taka i krowa. Ponadto, i wynika to z przeprowadzanych przez nas badań, turyści szukają kwater o wysokim standardzie, Nie jest prawdą, że chcą spać na sianie i mieć wychodek za stodołą.

Hotelarz
lipiec 2004


 Wersja do druku         Poleć znajomym

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść i formę opinii wyrażanych przez użytkowników na łamach forum dyskusyjnego Gastrona.pl
Zapoznaj się z regulaminem.


KATALOG FIRM, Ostatnio dodane firmy: Smoker CHEF UNITED PAPSTAR Pizzola Kaleta Chłodnictwo Przemysłowe Testo Winterhalter Polska Robvita Robot - Coupe Rational LabelFresh Cukiernia M&K Debic iPOS LSI Software Chef Mate Grill Kamado BOBOQ POLAND expondo TECNOINOX Heinz Polska Gastromix Matlix Elmak Naczynia Polska CompArt International Baziółka Gros Frogut Alumast
 O Nas |  Kontakt |  Zarejestruj się |  Klub Gastrony |  Bezpłatne konto |  Bezpłatny biuletyn |  Polityka Cookies |  Opinie o nas |  Cennik |  Nasi Klienci
Copyright by Gastrona.pl 2000