Oszczędzamy czas, redukujemy koszty, zwiększamy Państwa zyski ...

Dziś jest:
24.11.2024
niedziela
Wybierz serwis
Nowe produkty i usługi
Strona główna
Informacje biznesowe
Twoja kariera
Giełda pracy
Giełda ogłoszeń
Zapowiedzi
Targi i wystawy
Hotele w Polsce
Konkursy i pokazy
Restauracje w Polsce
Mistrz poleca - Przepisy
Serwis hotelarski
Filmy Gastronomiczne
HACCP
5555 porad
Alkohole
Forum ekspertów
Forum dyskusyjne
Akademia Gastrony
Katalog produktów
Katalog firm
Prezentujemy obiekty
Stowarzyszenia i organizacje
Wydawnictwa branżowe
Katalog firm
Dodaj firmęnew!
Ostatnio dodane firmy
Urządzenia i sprzęt
Smoker
Kaleta Chłodnictwo Prz...
Testo
Winterhalter Polska
Robot - Coupe
Rational
LabelFresh
iPOS
LSI Software
Chef Mate
Artykuły spożywcze
Pizzola
Robvita
Debic
Cukiernia M&K
BOBOQ POLAND
Heinz Polska
Elmak
Baziółka
Frogut
Belfood
Podział branżowy firm
Urządzenia i sprzęt
Profesjonalne zmywarki
Zmywarki do restauracji
Zmywarki do gastronomii
Sprzęt barmański
Wyposażenie gastronomii
Wyposażenie hoteli
Wyposażenie restauracji
Sprzęt gastronomiczny
Urządzenia gastronomiczne
Meble hotelowe
Piece konwekcyjno – parowe
Chemia do restauracji
Odzież i tekstylia
Chemia do gastronomii
Meble nierdzewne
Meble gastronomiczne
Artykuły spożywcze
Sosy i marynaty do gastronomii
Warzywa mrożone do gastronomii
Makarony dla gastronomii
Kawa dla gastronomii
Artykuły cukiernicze
Artykuły piekarnicze
Przyprawy gastronomiczne
Owoce morza
 Pomoc,  Poczta
Serwis hotelarski
Wyzysk Polek w londyńskich hotelach


Największa telewizja brytyjska BBC przeprowadziła śledztwo w renomowanych londyńskich hotelach sieci Park Plaza, z którego wynika, że imigranci zatrudnieni tam na najniższych stanowiskach są wykorzystywani przez pracodawców. Otrzymują płace poniżej minimalnego wynagrodzenia, obowiązującego na Wyspach.
 
Wszystkie imigrantki, którym zaniżano płace, pochodzą z Polski. Z analizy czasu pracy 12 pokojówek wynika, że otrzymywały poniżej 5,73 funtów za godzinę. Udowodniły to dwie reporterki BBC, które zatrudniły się w charakterze pokojówek w hotelach Park Plaza County Hall Hotel i Park Plaza Riverbank. Wypłacano im pieniądze za około połowę przepracowanego czasu.
 
Jak podaje BBC, imigrantki pracujące w hotelach nie znały przysługujących im praw – nie wiedziały, że powinny być traktowane na równi z pracującymi Brytyjczykami. W obawie przed utratą pracy nie chciały ujawnić swojej tożsamości przed kamerą.
 
Pracodawcą kobiet jest firma Hotelcare, wiodąca agencja odpowiadająca za utrzymanie porządku i higieny w 30000 pokojów dziennie, w 150 hotelach na całym świecie i zatrudniająca około 2000 osób. Przełożeni Polek uzależniali wypłatę wynagrodzenia od posprzątania 2,5 pokoju na godzinę.
 
Płaca poniżej stawek minimalnych
 
Przez stosowanie takich praktyk w firmie Hotelcare jedna z pracownic otrzymała 113 funtów mniej za ponad dwa tygodnie pracy, niż jej się należało, a inna – 69 funtów. Pracownicy agencji mówili kobietom, że posprzątały za mało pokojów albo że pokoje nie były dostatecznie czyste, dlatego zaniżali im wypłaty. Jedna z Polek, która kiedyś była zatrudniona w Hotelcare, opowiadała dziennikarzom, że pokojówki nie otrzymywały środków czyszczących, potrzebnych do wykonywania obowiązków. Musiały do sprzątania używać szamponów albo żelów pod prysznic, przeznaczonych dla gości.
 
Stosując wymóg wydajności, firma złamała prawo. Wprawdzie pracodawca może ustalić pewne progi produktywności pracowników, ale nadal nie może im płacić poniżej minimalnej stawki. Jeżeli personel nie pracuje zbyt efektywnie, wówczas należy sięgnąć do środków dyscyplinujących, a nie obniżać wypłaty.
 
Kiedy jedna z reporterek otrzymała swój pay-slip, okazało się, że zapłacono jej za 22,9 godziny pracy, mimo iż w danym tygodniu wypełniała swoje obowiązki przez 44 godziny – dostała 131,27 funtów zamiast należnych 252,12. Kiedy poskarżyła się swojej przełożonej, ta stwierdziła, że nie ma dostępu do kart pracy i wypłaca pensję na podstawie informacji, które przysyła jej hotel. Jednakże BBC dotarło do dokumentów, z których wynika rzeczywisty czas pracy pokojówek.
 
Brud w hotelu wysokiej klasy
 
Reporterzy BBC odkryli, że pokoje są niewłaściwie posprzątane, ponieważ pokojówki mają na to za mało czasu. Wynajęli standardowy pokój za 155 funtów za noc i poprosili specjalistkę od higieny z Brytyjskiego Instytutu Nauk o Czystości (British Institute of Cleaning Science), aby zbadała czystość w pokoju hotelowym sieci Park Plaza. Do tego celu użyto elektronicznych narzędzi pomiarowych, wykrywających obecność mikroorganizmów. Jeśli odczyt z urządzenia wynosi 0-50 jednostek, oznacza to, że badana powierzchnia jest bardzo czysta. Odczyt powyżej 100 świadczy, że badany obszar jest po prostu brudny. Specjalistka zbadała telefon, szklanki, kurki i toaletę. W niektórych miejscach poziom zanieczyszczenia i brudu wynosił ponad 3,5 tysiąca, a w narożu prysznica nawet ponad 4100 jednostek! W łazience odkryto pleśń na skraju wanny. Reporterzy nagrali ukrytą kamerą, że schowek na środki czystości świeci pustkami, a pracownice muszą używać do sprzątania ręczników, z których korzystają goście.
 
Praca pokojówek w hotelach jest ciężka, cieszy się niewielkim prestiżem i jest słabo płatna. Dlatego wykonują ją zazwyczaj imigranci, nie znający prawa. Pokojówki pracują po osiem godzin, a często nie mają nawet przerw na posiłek. Pracują przez 5 lub 6 dni w tygodniu i mają sprzątać do 16 pokojów dziennie, niekiedy nawet więcej. Przechodzą obowiązkowe szkolenie, ale... w czasie wolnym od pracy. Nie otrzymują za nie pieniędzy.
 
Pokojówki zwróciły się o pomoc do społecznej organizacji London Citizens, która zajmuje się kwestiami poprawy warunków pracy i wynagradzania nisko opłacanego personelu w stolicy. Według LC stawka, jaka pozwala przeżyć w mieście, wynosi 7,60 funtów na godzinę. Jednak przedstawiciele branży hotelarskiej odmówili dyskusji nad wprowadzeniem takiej stawki – w przeciwieństwie na przykład do banków, które zaakceptowały ją dla swoich pracowników sprzątających.
 
Firma Hotelcare zapowiedziała śledztwo i stwierdziła, że w korporacji nikt nie wymaga od pracowników nierealistycznego tempa pracy, a wszelkie nadużycia prawa pracy są przypadkami jednostkowymi. Siec Park Plaza również zapowiedziała śledztwo. Kierownictwo hoteli twierdzi, że w obiektach niedawno odbyła się niezapowiedziana inspekcja sanitarna, która nie stwierdziła żadnych niedociągnięć w kwestii higieny i czystości.

Opr. PBJ na podstawie BBC

Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.



 Wersja do druku         Poleć znajomym

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść i formę opinii wyrażanych przez użytkowników na łamach forum dyskusyjnego Gastrona.pl
Zapoznaj się z regulaminem.


KATALOG FIRM, Ostatnio dodane firmy: Smoker CHEF UNITED PAPSTAR Pizzola Kaleta Chłodnictwo Przemysłowe Testo Winterhalter Polska Rational Robvita Robot - Coupe LabelFresh Cukiernia M&K Debic iPOS LSI Software Chef Mate Grill Kamado BOBOQ POLAND expondo TECNOINOX Heinz Polska Gastromix Matlix Elmak Naczynia Polska CompArt International Baziółka Gros Frogut Alumast
 O Nas |  Kontakt |  Zarejestruj się |  Klub Gastrony |  Bezpłatne konto |  Bezpłatny biuletyn |  Polityka Cookies |  Opinie o nas |  Cennik |  Nasi Klienci
Copyright by Gastrona.pl 2000