Instytut Turystyki oszacował jak dużo obcokrajowców odwiedziło Polskę w 2005 roku. Według badań nad Wisłę przyjechało około 64,5 mln cudzoziemców - o 4% więcej niż w 2004 roku. Ponad 15 mln z tej grupy przyjechało w celach turystycznych. Najwięcej gości zawitało na Mazowsze (ponad 2,5 mln) i do Małopolski (1,2 mln) – dane te obejmują jednak tylko trzy pierwsze kwartały 2005 roku.
Polsce daleko jednak do najchętniej odwiedzanego przez turystów zagranicznych kraju – Francji. Tam przez cały 2005 rok przyjechało ich ponad 75 mln.
Nad Wisłą zanotowano znaczny wzrost przyjazdów Niemców (o 12% w porównaniu z rokiem 2004) w związku z rozwojem handlu przygranicznego. O 29% gości więcej przybyło też do Polski z głównych krajów zamorskich: USA, Australii, Japonii, Korei Południowej i Kanady.
Jak się okazuje, ponad połowa przyjeżdżających do Polski gości zagranicznych zostaje tu od 1 do 3 dni. Tylko mieszkańcy wymienionych wyżej krajów zamorskich zostają w większości na dłużej niż 8 dni (ponad 60% z nich). Podczas tych pobytów zatrzymują się jednak zwykle u rodziny lub znajomych – nie korzystają z usług hoteli lub innych obiektów noclegowych. Hotele i motele cieszą się jednak największym zainteresowaniem, korzysta z nich prawie 3% turystów zagranicznych więcej w porównaniu z 2004 rokiem. Wykres (źródło - Instytut Turystyki) obrazuje ile procent przyjeżdżających z poszczególnych krajów nocuje w hotelach lub motelach, pensjonatach, kwaterach prywatnych i u rodziny lub znajomych. Jak się okazuje hotele cieszą się największym zainteresowaniem wśród mieszkańców starych państw Unii Europejskiej.
Szacuje się, że łączne wpływy w związku z przyjazdami cudzoziemców do Polski wyniosą około 6,1 mld dolarów w skali całego roku (wzrost o około 5,4%). 3,1 mld z tej kwoty przypada na wydatki turystów, a 3 mld na wydatki odwiedzających jednodniowych. Z analiz wynika, że ceny za usługi i towary są wciąż atrakcyjne dla obcokrajowców. Około 40% wszystkich pieniędzy, jakie turyści wydali w Polsce pozostało w kasach hotelowych, 20% w obiektach gastronomicznych.
Instytut Turystyki prognozuje, że w latach 2005-2007 wzrost liczby przyjazdów turystów do Polski wyniesie ponad 5%. Joanna Załęska - Gastrona.plPublikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.
|