Jak podaje Instytut Turystyki od początku 2002 r. odnotowuje się tendencję spadkową w ruchu na przejściach granicznych w Polsce. Dotyczy to zarówno wyjazdów rodaków jak i przyjazdów gości z zagranicy.
Przyjazdy do Polski
W okresie od stycznia do kwietnia 2002 r. liczba przyjazdów cudzoziemców zmalała o 26,4% w porównaniu z odpowiednim okresem 2001 r. Jest to kontynuacja tendencji spadkowych, zapoczątkowanych już w drugim półroczu 2000 r. Najbardziej spadł ruch przyjazdowy na granicach południowej i zachodniej, co wynika przede wszystkim ze zmniejszenia liczby wizyt na przygranicznych bazarach.
Odwrócenie (począwszy od września 2001 r.) trwającej od dłuższego czasu tendencji wzrostowej w ruchu lotniczym wyjaśnia tylko część tendencji spadkowych. Warto jednak odnotować, że liczba przyjazdów cudzoziemców w portach lotniczych spadła we wrześniu 2001 o 6,1%, w październiku i w listopadzie po 15,8%, w grudniu o 11,2%, a w okresie od stycznia do kwietnia 2002 r. o 12%.
W okresie styczeń-kwiecień 2002 r. najwięcej gości do Polski przyjechało z Niemiec (6,7 mln), Czech (2,1 mln), Ukrainy (1,9 mln), Białorusi (1,4 mln) i Słowacji (0,5 mln). W porównaniu do pierwszych czterech miesięcy 2001 r. w 2002 r. najbardziej zmalała liczba przyjazdów z krajów sąsiednich. Szczególnie duży spadek dotknął przyjazdy z Niemiec (o 37,7%), Słowacji (o 29,8%), Białorusi (18,4%) i Czech (o 17,8).
Wzrost liczby przyjazdów zanotowano z następujących krajów: Turcja, Rumunia, Chorwacja, Izrael, Korea Płd i Bułgaria.
Wyjazdy Polaków
W okresie styczeń - marzec 2002 roku uczestnictwo Polaków w krajowych wyjazdach turystycznych nie odbiegało istotnie od poziomu z dwóch poprzednich lat. Rośnie natomiast regularnie odsetek osób uczestniczących w wyjazdach zagranicznych.
Zwraca uwagę malejąca liczba podróży i noclegów; dotyczy to zwłaszcza wyjazdów długookresowych.
Prognozy przyjazdów do Polski
Niski poziom przyjazdów do Polski w 2001 roku i w pierwszym kwartale 2002 r. oraz kryzysowe zjawiska w turystyce światowej (m.in. ataki terrorystyczne po 11 września) dostarczają podstaw do kolejnej korekty prognoz Instytutu Turystyki na lata 2002-2007. Po spadku o 27,3% liczby przyjazdów cudzoziemców do Polski w 2001 roku Instytut Turystyki prognozuje, że do roku 2003 oczekiwać należy dalszych niewielkich spadków liczby przyjazdów do Polski. Z nieco większym spadkiem przekroczeń granicy przez cudzoziemców należy liczyć się po wprowadzeniu wiz dla przybyszów zza wschodniej granicy.
Załamanie ruchu na granicy zachodniej jakie miało miejsce w 2001 roku związane było z poważnym spadkiem liczby przyjazdów mieszkańców Niemiec (szczególnie przyjazdów jednodniowych). Tak duży spadek nie był uwzględniany we wcześniejszych prognozach i będzie odczuwalny w następnych latach. Dlatego też nowa prognoza zakłada zachowanie dotychczasowego trendu jednak na znacznie niższym poziomie.
Według zweryfikowanych w maju 2002 prognoz Instytutu Turystyki średnioroczna dynamika liczby przyjazdów do Polski w latach 2002 - 2007 będzie ujemna (-1%). Wskaźnik ten jest zróżnicowany zależnie od rozpatrywanych grup krajów. Liczba przyjazdów z Rosji, Litwy, Białorusi i Ukrainy będzie podlegała wahaniom, co w efekcie przyniesie średnioroczny spadek o 5,2%. Nieco bardziej spadną przyjazdy z Łotwy, Estonii i nieościennych krajów WNP. Wzrosną jedynie przyjazdy z krajów Europy zachodniej, Ameryki Północnej i pozostałych krajów zamorskich (łącznie w tempie 6,7% rocznie). Liczba przyjazdów będzie oscylowała w granicach 13,4 - 15,8 mln. Istotny powrót tendencji wzrostowej może nastąpić w 2006 r.
Analizy i prognozy przyjazdów turystów do Polski muszą uwzględnić zróżnicowanie ze względu na kraj pochodzenia turystów. Zakłada się bowiem zmianę struktury turystów odwiedzających Polskę. Przewiduje się, że poza wzrostem liczby przyjazdów turystów zza wschodniej granicy w roku 2002 i dużym spadku w 2003 roku (wprowadzenie wiz) od roku 2002 rozpocznie się powolny wzrost przyjazdów z Niemiec i z pozostałych krajów.
|