Tworząc od podstaw nowy hotel lub restaurację należy pamiętać, że mamy niepowtarzalną szansę zaprojektowania miejsca, które nie będzie miało wad. Miejsca w którym optymalnie zaplanowana przestrzeń stworzy jak najlepsze warunki obsługi gości i, co równie istotne, jak najdogodniejsze warunki pracy personelu. Istnieje wiele hoteli i restauracji, w których praca załogi jest do tego stopnia utrudniona niewłaściwym rozplanowaniem przestrzeni, że odbija się to na jakości usług, a co za tym idzie na finansach firmy. Bardzo rzadko zaś zdarzają się możliwości poprawienia rozkładu budynku. Wszelkie późniejsze poprawki są także niezwykle kosztowne.
Błędów takich można uniknąć tworząc równolegle z projektem architektonicznym – projekt funkcjonalny. Po określeniu bazowych założeń projektowanego obiektu, na których podstawie powstaje projekt architektoniczny – należy „zbudować” dokładną koncepcję całego obiektu. Koncepcja ta winna zawierać szczegółowe informacje o planowanych funkcjach obiektu, takie jak:
· planowana oferta usług, na podstawie której planowana jest ilość i wielkość pomieszczeń obiektu takich, jak restauracje, bary, sale wielofunkcyjne, magazyny, rozwiązania technologiczne kuchni i zaplecza gastronomii etc.
· planowana ilość pracowników, co pozwoli na określenie ilości i wielkości oraz wyposażenia szatni i toalet dla personelu oraz pomieszczeń socjalnych
· planowane wyposażenie zgodne z zaprojektowaną ofertą usług, pozwalające na określenie wielkości pomieszczeń, rodzaju traktów komunikacyjnych pionowych i poziomych, miejsc przechowywania sprzętu ruchomego i sprzętu drobnego
· plan organizacji obsługi obiektu pozwalający na optymalne rozwiązanie przebiegu traktów komunikacyjnych, rozwiązań transportu sprzętu i produktów, etc.
· przewidywane obłożenie hotelu i sal wielofunkcyjnych oraz gastronomii pozwalające na planowanie proporcji pomiędzy wielkościami lobby hotelowego, baru restauracji, sal wielofunkcyjnych i powierzchni przed salami, używanymi podczas przerw w konferencjach
Takie informacje uzupełnione setkami dalszych szczegółów pozwalają na opracowanie szczegółowego „obrazu” nie istniejącego jeszcze obiektu. Architekt nadaje temu obrazowi kształt budynku. Podczas tworzenia projektu architektonicznego plan funkcjonalny jest modyfikowany stosownie do ograniczeń związanych z rodzajem materiału, wymaganiami technologii czy kosztem poszczególnych fragmentów planowanej inwestycji napotykanych przez architekta.
Dobry plan funkcjonalny można opracować jedynie w ścisłej współpracy z praktykami z każdej części branży hotelarskiej. Osoby pracujące na co dzień w hotelach potrafią uniknąć pułapek w postaci zbyt długich dróg transportu sprzętu wewnątrz hotelu, niedogodnego zlokalizowania zmywalni, braku lub niewłaściwego rozwiązania magazynów podręcznych itp.
Dobry projekt funkcjonalny daje nadzieję na stworzenie hotelu zarówno przyjaznego dla gości, jak też łatwego do obsługi przez pracowników.
Autor:
Consultus Sp. z o.o.
|