Co należy zrobić aby zwiększyć do maksimum bezpieczeństwo gości ???
Właściciel, zarządca lub sam użytkownik ma obowiązek zapewnienia gościom odpowiednich warunków ewakuacji. Obiekt musi posiadać wskazaną liczbę wejść ewakuacyjnych. Wyjścia te, powinny mieć odpowiednią szerokość i długość. Bardzo ważna jest wydzielona droga ewakuacyjna, która powinna być zabezpieczona przed zadymieniem. Każdy hotel musi posiadać odpowiednie oświetlenie, a już niedługo sygnalizację dźwiękową. Bardzo istotnym jest również aby w każdym z pokoi hotelowych powinien być umieszczony plan ewakuacyjny.
Niezbędną staje się w takich sytuacjach jak pożar instrukcja bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Zawiera ona wskazania: co zrobić aby do pożaru nie dopuścić i jak się zachować jeśli już wybuchł. Plan ewakuacyjny to przybliżony układ budynku z zaznaczeniem miejsc, w których umieszczone są sprzęt gaśniczy i inne urządzenia ratownicze. Już niebawem każdy właściciel hotelu będzie musiał zainstalować ostrzegawcze systemy dźwiękowe. Uruchamiają się one na wypadek pożaru. Obiekty, które zostaną zakwalifikowane do zainstalowania w nich takich systemów to takie, które są wysokie i wysokościowe ( mają powyżej 25 metrów) lub maja ponad 200 miejsc noclegowych. Licząc od dnia wejścia rozporządzenia w życie, użytkownicy będą mięli dwa lata na zainstalowanie urządzeń ostrzegawczych. Nawet w zakładach przemysłowych szczególnie zagrożonych pożarem wyznacza się osoby – specjalistów ds. przeciwpożarowych- , które odpowiedzialne są za kontrolę bezpieczeństwa. Każdy ze specjalistów według projektu nowelizacji rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji będzie musiała co 5 lat przejść okresowe szkolenie. Jednostka organizacyjna, w której należy odbyć takie szkolenie wyznaczona jest przez komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.
Również podczas prac budowlanych szczególnie zagrożonych pożarem wskazane jest wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za ochronę przeciwpożarową. W kontrolowanych obiektach m. in. w hotelach, ilość środka gaśniczego przypadającego na powierzchnię często wielokrotnie przewyższa normy. Należy jednak pamiętać, że liczba gaśnic w obiekcie nie zależy tylko od jego powierzchni. Istotnym czynnikiem może być odległość do najbliższej gaśnicy z każdego miejsca, w którym może przebywać człowiek. Według projektu odległość ta nie będzie mogła przewyższać trzydziestu metrów. Dostęp do gaśnicy będzie musiał mieć szerokość co najmniej metra. Sprzęt gaśniczy powinien być poddawany systematycznej kontroli. Każdy budynek powinien spełniać podstawowe wymagania ochrony przeciwpożarowej, m. in. mieć odpowiednią odporność na pożar. Przeważnie decyzja o zastosowaniu specjalistycznych urządzeń przeciwpożarowych jest podejmowana przez inwestorów po zasięgnięciu opinii rzeczoznawcy do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Wymagania przepisów budowlanych, również dotyczące zabezpieczeń przeciwpożarowych, stosuje się w wypadku przebudowy, modernizacji lub zmiany sposobu użytkowania obiektu. Także gdy zagrażają one życiu ludzi. |