W ostatnich latach w Polsce zostało wybudowanych blisko 40 hoteli dwugwiazdkowych.
Przyczyną powiększenia się liczby obiektów tego typu jest fakt, że zapotrzebowanie na hotele wyższych kategorii zostało wyczerpane. Goście coraz częściej wybierają hotele dwugwiazdkowe przede wszystkim ze względów finansowych. Wiele obiektów w drodze kategoryzacji zostało przeklasyfikowanych na hotele trzygwiazdkowe.
Jak się okazuje hotele dwugwiazdkowe przynoszą oczekiwane dochody oraz cieszą się atrakcyjnością pod względem ekonomicznym. Należy tu wspomnieć o niskich kosztach eksploatacji. Każdy taki hotel z reguły nie posiada części publicznej – baru, punktów handlowych czy basenu, a co za tym idzie współczynnik zatrudnienia w hotelach dwugwiazdkowych jest niski.
Wraz z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej znacznie nasilą się kontakty, liczne wyjazdy służbowe, odwiedziny turystów, które nie mogą przecież być zbyt kosztowne. Nocleg w hotelu dwugwiazdkowym będzie zatem odpowiedni. Przewiduje się, że już wkrótce obiekt dwugwiazdkowy będzie blisko o połowę tańszy od hotelu wyższej kategorii. Teraz klientami hoteli tego typu są zazwyczaj pracownicy przebywający w podróży służbowej.
Na Zachodzie liczba hoteli dwugwiazdkowych jest bardzo wysoka a rozwój turystyki bazuje na tego typu obiektach. Sieciami, które w Polsce oferują hotele dwugwiazdkowe są Campanile, Accor a wkrótce także Orbis. Już niedługo na polskim rynku zaistnieje sieć Etap. Zatem wybór oraz popularność hoteli dwugwiazdkowych są duże a wraz z przystąpieniem Polski do Wspólnoty Europejskiej będą coraz większe. |