Pomimo zmieniających się standardów, rozwoju techniki i wzrostu tempa życia goście biznesowi szukają w hotelowych wnętrzach wciąż tego samego – luksusu i spokoju.
Hotelarze robią co w ich mocy, aby spełnić życzenia swoich gości, a bywają one przeróżne. Domagają się podgrzania wody w kranie, nawet jeśli jej temperatura jest zaledwie o dwa stopnie niższa, niż ich zdaniem być powinna - mówi Joanna Wilgierz dyrektor generalny hotelu Copernicus. Bez słowa spełniamy ich prośby – dodaje.
To daje efekty, gdyż to właśnie Hotel Copernicus uznany został w rankingu "Forbesa" za najbardziej prestiżowy. Krakowski Copernicus gościł wielu znamienitych gości byli wśród nich m.in. George W. Bush, książę Walii Karol, Condoleezza Rice, księżniczka Reem, córka króla Arabii Saudyjskiej, oraz reżyserzy Peter Greenaway i Roman Polański. Zagraniczni goście stanowią 70 proc. klienteli, ale często odpoczywają tu też rodzimi biznesmeni.
Obiekt zachwyca niepowtarzalnym wystrojem wnętrz, którym skrupulatnie zajmują się właściciele hotelu. Średniowieczny gotyk miesza się tu z designerską infrastrukturą. Równie dobrą opinią cieszy się restauracja Copernicus.
Copernicus to jeden z pięciu hoteli należących do krakowskiej rodziny Likusów. Przygodę z hotelarstwem rozpoczęli 10 lat temu, kupili od Orbisu kamienicę, w której mieścił się najstarszy w Krakowie hotel Pod Różą (nr 3 na liście). Zatrzymywał się w nim m.in. Franciszek Liszt. W czasach PRL-u utracił świetność, ale Likusowie odrestaurowali go, tworząc przytulne miejsce w biedermeierowskiej stylistyce. Nie zabrakło współczesnych aranżacji. O dekoracje dba Katarzyna Likus, żona najmłodszego z braci Likusów, Leszka. Wybiera tkaniny, zleca szycie jedwabnej pościeli pracowniom krawieckim.
Trzeci w Krakowie powstał Hotel Stary (nr 2 na liście), który jest wypadkową dwóch poprzednich - łączy wysmakowany design Copernicusa z oryginalną kuchnią Pod Różą. W tamtejszej restauracji Trzy Rybki serwują tatar z jelenia w sosie z ostryg i lody kminkowe. W 2007 roku w konkursie Prix Villegiature Stary zwyciężył w kategorii na najlepiej zaprojektowany hotel w Europie.
Każdy z trzech zwycięskich hoteli ma prócz dobrej restauracji i luksusowych wnętrz kilka wspólnych cech: patio, szklany dach, taras. Właściciele lubią tu przesiadywać i snuć plany o następnych obiektach. Jesienią otworzą legendarny Monopol we Wrocławiu. Właśnie zajmują się odrestaurowywaniem Grand Hotelu w Łodzi. W Warszawie mają na oku dwie lokalizacje - na ul. Brackiej i przy parku Saskim.
Jak wynika z rankingu "Forbesa", menedżerowie cenią również hotele z unikalnym zapleczem odnowy biologicznej, stąd w pierwszej dwudziestce znalazły się aż dwa hotele Dr Irena Eris. Choć są tam standardowe wnętrza, to kuchnia jest subtelna, a atmosfera prawie domowa.
Ranking 25 najbardziej prestiżowych hoteli wybranych w 2008 r. przez ponad 100 polskich przedsiębiorców i menadżerów, którzy wytypowanym przez siebie obiektom przyznawali punkty od 0 do 100. Redakcja "Forbesa" wyselekcjonowała 25 hoteli, które otrzymały najwyższą średnią ocen:
1. Copernicus - Kraków
2. Hotel Stary - Kraków
3. Pod Różą - Kraków
4. Le Regina - Warszawa
5. Hotel SPA Dr Irena Eris - Wzgórza Dylewskie
6. Sheraton - Kraków
7. Bristol - Warszawa
8. Sheraton - Warszawa
9. Westin - Warszawa
10. Hyatt Regency - Warszawa
11. Hilton - Warszawa
12. Haffner - Sopot
13. InterContinental - Warszawa
14. Grand Hotel - Sopot
15. Zamek Ryn - Ryn
16. Dwór Oliwski - Gdańsk
17. Radisson SAS - Kraków
18. Belvedere - Zakopane
19. Hotel SPA Dr Irena Eris - Krynica-Zdrój
20. Radisson SAS - Wrocław
21. Marriott - Warszawa
22. Żubrówka - Białowieża
23. Radisson SAS - Warszawa
24. Monopol - Katowice
25. Sheraton - Poznań
Zdjęcia pochodzą ze stron www hoteli.
Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.