Oszczędzamy czas, redukujemy koszty, zwiększamy Państwa zyski ...

Dziś jest:
22.11.2024
piątek
Wybierz serwis
Nowe produkty i usługi
Strona główna
Informacje biznesowe
Twoja kariera
Giełda pracy
Giełda ogłoszeń
Zapowiedzi
Targi i wystawy
Hotele w Polsce
Konkursy i pokazy
Restauracje w Polsce
Mistrz poleca - Przepisy
Serwis hotelarski
Filmy Gastronomiczne
HACCP
5555 porad
Alkohole
Forum ekspertów
Forum dyskusyjne
Akademia Gastrony
Katalog produktów
Katalog firm
Prezentujemy obiekty
Stowarzyszenia i organizacje
Wydawnictwa branżowe
Katalog firm
Dodaj firmęnew!
Ostatnio dodane firmy
Urządzenia i sprzęt
Smoker
Kaleta Chłodnictwo Prz...
Testo
Winterhalter Polska
Robot - Coupe
Rational
LabelFresh
iPOS
LSI Software
Chef Mate
Artykuły spożywcze
Pizzola
Robvita
Debic
Cukiernia M&K
BOBOQ POLAND
Heinz Polska
Elmak
Baziółka
Frogut
Belfood
Podział branżowy firm
Urządzenia i sprzęt
Profesjonalne zmywarki
Zmywarki do restauracji
Zmywarki do gastronomii
Sprzęt barmański
Wyposażenie gastronomii
Wyposażenie hoteli
Wyposażenie restauracji
Sprzęt gastronomiczny
Urządzenia gastronomiczne
Meble hotelowe
Piece konwekcyjno – parowe
Chemia do restauracji
Odzież i tekstylia
Chemia do gastronomii
Meble nierdzewne
Meble gastronomiczne
Artykuły spożywcze
Sosy i marynaty do gastronomii
Warzywa mrożone do gastronomii
Makarony dla gastronomii
Kawa dla gastronomii
Artykuły cukiernicze
Artykuły piekarnicze
Przyprawy gastronomiczne
Owoce morza
 Pomoc,  Poczta
Serwis hotelarski
Badania Ruchu Turystycznego w Krakowie

Małopolska Organizacja Turystyczna ogłosiła już wyniki Badania Ruchu Turystycznego w Krakowie w 2005 roku. Wynika z nich, że do dawnej stolicy Polski przyjechało 7,1 mln turystów. W mieście nocowało ponad 3 mln, w tym 1,25 mln to obcokrajowcy. W porównaniu do ubiegłego roku jest to około 20-procentowy wzrost.

Autorzy raportu wskazują, że większa liczba turystów zagranicznych jest wynikiem rozwoju tanich linii lotniczych. Jak się okazuje nadal najchętniej Kraków odwiedzają Niemcy (około 20 % turystów spoza Polski). Na dalszych miejscach znajdują się Brytyjczycy (prześcignęli Amerykanów, którzy po Niemcach przyjeżdżali do Krakowa najchętniej w zeszłym roku). Wśród Polaków najwięcej przyjeżdżających do Krakowa pochodzi z regionu Małopolski, sporo jest też gości z Warszawy i ze Śląska.

Badania dowiodły, że sezon turystyczny w Krakowie „wydłużył się”. Miasto chętnie odwiedzane jest nie tylko w sezonie letnim, atrakcyjne okazują się być też wrzesień i październik, również sezon zimowy nie jest już martwy. Główną przyczyną rozwoju turystyki w zimie jest sąsiedztwo gór – wiele osób jadąc na narty zatrzymuje się w mieście przynajmniej na jeden dzień.

Jak się okazuje, w Krakowie już trzeci rok z rzędu notuje się coraz większą liczbę turystów i coraz większe zyski z tym związane. Nikogo nie powinno więc dziwić, że w grodzie Kraka jest najwięcej hoteli w całym kraju i cały czas powstają nowe. Na pierwszy rzut oka widać te największe – luksusowe, otwiera się też jednak małe hoteliki i hostele. Szacuje się, że w mieście jest w sumie około 5 mln miejsc noclegowych.

Spośród wszystkich odwiedzających Kraków w 2005 roku około 3/4 nocowało w mieście. Jeśli chodzi o turystów krajowych było to około 2/3 turystów, zagranicznych aż 96% nocowało w Krakowie (jak to przedstawia wykres - źródło MOT). Pozostała część turystów przejeżdżała zwykle na jeden dzień i nocowała w okolicznych miejscowościach.

Podobnie jak w ubiegłych latach, najczęściej odwiedzający Kraków zatrzymywali się w hotelach (nocowało w nich ponad 45% gości). Dużym zainteresowaniem cieszyły się też noclegi u rodziny i znajomych (ponad 1/10), schroniska (ponad 1/20) oraz domy wycieczkowe (ponad 4%). Łatwo zaobserwować też porównując wyniki badań tegorocznych z tymi z lat poprzednich, że stopniowo spada udział kwater prywatnych, schronisk, moteli i pensjonatów oraz noclegów u rodziny. Spadek odnotowano też w odniesieniu do hoteli i tzw. innych obiektów, takich jak akademiki, hotele studenckie, internaty, bursy, domy pielgrzyma, domy parafialne, ośrodki szkoleniowo–wypoczynkowe (odpowiednio o prawie 7 i ponad 2 punkty procentowe), ale udział tych pierwszych był i tak wyższy niż w roku 2003 (o ponad 14 punktów procentowych), a drugich – niższy (o 1,90).

Badania dowodzą, że miejsce noclegu zróżnicowane było w zależności od statusu materialnego odwiedzających i tak:

  • osoby o bardzo dobrym i dobrym statusie korzystały przede wszystkim z hoteli (70,59% i 54,70%),

  • turyści o statusie dobrym nocowali, najczęściej spośród wszystkich badanych grup, także we własnych mieszkaniach (0,96%),

  • goście o średnim statusie noc spędzali zwłaszcza u rodziny i znajomych, w domach
    wycieczkowych, kwaterach prywatnych i motelach ( odpowiednio: 15,19%, 8,07%, 1,10% i 1,02%),

  • przyjeżdżający o złym statusie na miejsce noclegu wybierali szczególnie tzw. inne obiekty i kempingi/pola namiotowe (12,50% i 9,38%),

  • odwiedzający o statusie bardzo złym najczęściej podawali, że znaleźli zakwaterowanie w pensjonacie (20,00%).

MOT przeprowadziła też ankietę, podczas której turyści z krajów najchętniej odwiedzających Kraków oceniali wysokość cen w stosunku do jakości świadczonych w mieście usług. Pytano między innymi o noclegi i gastronomię. W sumie aż prawie 15% obcokrajowców uznało, że ceny są niskie a ponad 8%, że wysokie. Prawie 25% Niemców i 20% Brytyjczyków uznało, że ceny za noclegi są odpowiednie. Inaczej jeśli chodzi o gastronomię. W tym wypadku prawie 30% turystów zagranicznych uważa krakowskie ceny za niskie, a ponad 63% za odpowiednie. Bardzo nieduży odsetek, bo niecałe 3% odwiedzających Kraków obcokrajowców uważa, że ceny w obiektach gastronomicznych są wysokie.

Ze zwiększonej liczby turystów cieszą się też na pewno właściciele krakowskich restauracji i punktów gastronomicznych. Turyści wydają przeciętnie 30% wszystkich pieniędzy pozostawionych w mieście właśnie na jedzenie. Badanie pokazują też z czego turyści są najbardziej zadowoleni w Krakowie. Tu gastronomia zajmuje ważne – szóste miejsce w rankingu procentowym (5,6%) między innymi po atmosferze i zabytkach miasta oraz po gościnności mieszkańców.

Bardzo ważną dla hotelarzy i restauratorów może okazać się też informacja, że około 98% polskich i 90% zagranicznych turystów deklaruje powrót do Krakowa w najbliższej przyszłości.

Publikowanie, kopiowanie i modyfikowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.

 


 Wersja do druku         Poleć znajomym

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść i formę opinii wyrażanych przez użytkowników na łamach forum dyskusyjnego Gastrona.pl
Zapoznaj się z regulaminem.


KATALOG FIRM, Ostatnio dodane firmy: Smoker CHEF UNITED PAPSTAR Pizzola Kaleta Chłodnictwo Przemysłowe Testo Winterhalter Polska Rational Robvita Robot - Coupe LabelFresh Cukiernia M&K Debic iPOS LSI Software Chef Mate Grill Kamado BOBOQ POLAND expondo TECNOINOX Heinz Polska Gastromix Matlix Elmak Naczynia Polska CompArt International Baziółka Gros Frogut Alumast
 O Nas |  Kontakt |  Zarejestruj się |  Klub Gastrony |  Bezpłatne konto |  Bezpłatny biuletyn |  Polityka Cookies |  Opinie o nas |  Cennik |  Nasi Klienci
Copyright by Gastrona.pl 2000